Kliniğimiz


Göz muayenesinde;

Temel yakınmanız, tıbbi sorunlarla ilgili olarak öz ve soy geçmişiniz, eşlik eden diğer hastalıklar, düzenli kullandığınız ilaçlarınız, ilaç allerjiniz sorgulandıktan sonra, göz ve çevresindeki dokuların harici incelenmesi, görme keskinliği, kırma kusuru, göz içi basıncı ve şaşılık ölçümleri, göz hareketleri, ışık reaksiyonu, renkli görme, periferik görme, gözün ön ve arka segmentinde yer alan dokuların incelenmesi gerçekleştirilir.

Bu muayene yöntemlerinin büyük bir kısmında hastanın işleme aktif olarak katılımı gerekmektedir. Değerlendirmelerin yapılabilmesi için göze değişik damlalar damlatılması gerekebilir. Bu damlaların bir kısmı kısa süreli yanma hissine ve birkaç saat sürebilecek olan görme bulanıklığı ve ışık hassasiyetine yol açabilir. Bu nedenle yanınızda güneş gözlüğü bulundurmanızı öneririz. Damlalara bağlı olarak bebeklerde kısa süreli hararet ve yüzde kızarıklık ortaya çıkabilir, bu durumda hekiminizin uygun gördüğü bir ateş düşürücü kullanılabilir.

Göz muayenesi doğumdan itibaren her yaşta yapılabilir. Çocukların muayenesi erişkinlere göre bazı farklılıklar gösterir. Sorunların doğru saptanabilmesi ve tedavi edilebilmesi için özellikle 2-4 yaş grubu çocukların muayeneden önce evde psikolojik olarak hazırlanmaları büyük kolaylık sağlamaktadır.