Tedaviye Hazırlık


Kızım  şuanda 5 yaşında.  1.5 yaşındayken gözlerinde kayma olduğunu fark ettim ve hemen doktora götürdüm. Yaklaşık 3.5 yıldır tedavimiz devam ediyor. Her çocuk gibi benim kızımda doktor kontrollerinde huzursuzluk yaşayabilir diye düşündüm ve kızımı bu kontrollere hazırlamaya karar verdim. İlk gözlük takmaya başladığında bende optikten çerçeve aldım ve onunla beraber evde gözlük taktım. Daha sonra doktorumuz kapama yapmamızı söyledi kızımla beraber bende bir gözüme kapama yaptım. Tedavi zamanlarımız yaklaştığı zamanlarda, özellikle kızımla evde doktorculuk oyunları oynadım. Doktorumuzun muayenelerde yaptığı işlemleri bizde evde oyunlarımıza yansıttık. Kontrol zamanımız yaklaştığında kızıma hep bir müjdeli haber verir gibi söyledim. Ona doktor amcamız bizi aradı Sude'yi çok özledim dediğini ve ona yeni oyuncaklar aldığını ve gelip oynamasını istediğini söyledim. İnanılmaz bir mutlulukla oraya gidiyoruz ve çok rahat  bir şekilde kontrollerimizi oluyoruz.

E. ÇETİNER

Biz iki çocuğunda da nistagmus olan bir aileyiz. İnsanın en değerli olan organlarından biri olan gözümüzde yaşanan bir rahatsızlık olsa da bizce hiç endişe edilecek bir durum yok. Çünkü zihinsel bir kısıtlama yok, bir miktar fiziksel kısıtlanma var. Bilinçli davranıp teknolojiden istifade edilirse önlerinde hiçbir engel yok. Biz en çok okul hayatında zorlanmıştık. Tahtayı görmekte zorlandık, öğretmenimizden ön sırada oturtmasını istedik.  Eğitim hayatında tablet bilgisayardan çok faydalandık. Yakına bakarken büyütebilme uzağa bakarken de fotoğraf veya video moduyla yakınlaştırabilme özelliği sayesinde sınıftaki diğer arkadaşlarını yakalayabildi. Öğretmenimizde ışıklar konusunda yardımcı oldu, tahtayı net görebilmesi için. Buna rağmen tam gören arkadaşlarından illaki geride kaldığımız noktalar oldu. Bu açığı evde anne baba olarak biz tamamladık. Böylelikle kızımız sınıfın en başarılı öğrencilerinden biri oldu. Kazandığımız tecrübeler; çocuklar az gördüğünden olsa gerek biraz diğer çocuklara göre agresiftiler. Sinirlendikleri ve korktukları zaman gözlerindeki titremeler daha çok artıyor bu yüzden çocuklara bağrılmaması gerekiyor.

Çocuklarımız organik doğal gıdalarla beslendiği zaman gözle görülür miktarda titreme azalırken, abur cubur tükettiklerinde arttığını fark ettik. Bildiğimiz kadarıyla nistagmusun birçok çeşidi var, bizim çocuklarımız kardeş olmalarına rağmen tedavileri farklı mutlaka düzenli doktor kontrolü yapılmalı. Şifalar dileriz.

ÖZBEY Ailesi

Merhaba, İnsanların dış görünüşünün çok önemli olduğunu düşünmesem de gerek oğlumun algısı gerekse çalıştığım iletişim sektöründe insanlarla temas kurduğumuz gözlerin ve dolayısıyla görünüşün anlamını çok sonra fark ettim. Doğuştan gelen şaşılık sorunu sonucunda 2,5 yaşında yurt dışında her iki gözümden ameliyat oldum. Ameliyat sonrası çocukluk ve ergenlik çağlarında yorgun olduğumda ara sıra gözlerimin tekrar kaydığını fark ettim. Hamilelik dönemindeki sonra da sol gözüm tamamen dışa kaymıştı.. Gerek çocukluk dönemi gerekse ilerleyen yıllarda insanlarla iletişim kurarken "nereye akıyorsun" yada "hangi gözüne bakacağımızı bilmiyoruz" gibi bir takım eleştiriler sonucunda fark ettim ki insanlarla göz temasımı kesmiştim. Aslında çok umursamıyordum yani hayattaki ilk önceliğim gözlerim değildi. Ancak çalışma sektörünüz iletişim olunca bu biraz zorluk çıkartıyordu.. Oğlumla oyun oynamak en büyük eğlencemdi..Oğlum 4-4.5 yaşındayken ve çok keyifli bir oyun oynarken birden yüzümü tutup "anne bana bak" deyince kararımı verdim.. Ona her ne kadar baksam da bunu yapamadığımı iyice anladım. Dönüm noktam buydu.. Cumhur Şener Hocamı bir tanıdığım önerdi. 28 yaşında bu ameliyat olur muydu? Olursa başarılı olur  muydu? Bir sürü soru vardı aklımda. Bilirsiniz herkes bir yorum yapar. Herkes bir anda doktor oluverir. Kararımı vermiştim. Ameliyat öncesi en çok ağrı çekmekten korkuyordum pek dayanıklı değilimdir.. Ama hiç düşündüğüm gibi olmadı sancım yoktu. Çok kısa sürede de toparlanmıştım.. Ve başarılı bir ameliyattı.. Ameliyat sonrası aldığım tepkiler çok olumluydu.. Hatta birçok kez sen lens mi taktın yada senin gözlerindeki yeşil miydi gibi sorularla karşılaştım:) Bugün nasıl mıyım? İnsanlarla iletişim kurarken gözlerine bakabiliyorum. Keyifle makyaj yapıyorum:) Hayata güzel gözlerle bakıyorum...daha özgüvenliyim.. Çevrenizde şaşılık sorunu olan insanlara hangi göze bakacağınızı anlayamadığınızı yada arkasından vah vah yapacağınıza yönlendirin, teşvik edin.. Ameliyat konusunda kararsın kalanlar yada çözüm olmadığını düşünenlere bu yazım.. Tekrar hayata güzel gözlerle bakmamı sağlayan Cumhur Hocam'a sonsuz saygılarımla...